úterý 20. srpna 2013

Jak si vyrobit větrník

Co budeme potřebovat:

akrylové barvy
papír (nejlépe rozměru 30x30 cm)
dřevěnou tyčku (já vybrala kulatou, ale může být i hranatá)
dlouhou jehlu
korálek
drátek (použila jsem drátek o průměru 0,3 mm)
průhledná izolepa

štětec, nůžky a kleštičky
Větrníky jsem se rozhodla vyrobit jako dárek pro dvě nejmilejší děti mojí nejmilejší kamarádky :) Protože se mi nechtělo je obdarovávat typickým dárkem jako jsou třeba lentilky, řekla jsem si, že by jim třeba udělal radost větrník, který si můžou dát na balkón a pozorovat jak se pěkně točí a nebo prostě vymýšlet spoustu jiných využití tak, jak to děti umí.

Protože jsem vyráběla jeden větrník pro holčičku a jeden pro chlapečka, barvy jsem volila podle toho. Dřevěné tyčky jsem nabarvila červenou a modrou akrylovou barvou (zároveň tyto barvy ladily i s barvami a dekorem papíru). Akrylová barva je krásně stytá a velice dobře kryje, takže výsledek byl super. POZOR - v tyčkách je potřeba vyvrtat dírku, abychom jí mohli protáhnout jehlu.

Poté přišel na řadu papír. Naměřila jsem si už zmiňovanou velikost 25x25cm a zároveň si vyznačila linii, kudy budu stříhat. V místě kde vznikne střed doporučuji odměřit 3 cm z každé strany. POZOR, abyste nestříhali až ke středu, nemohli byste potom papír skládat. Ve středu si propíchněte dírku špendlíkem.
Ze zbytku papíru, který jsem odstřihla jsem vyrobila hvězdičku, která má zakrýt středové křížení papírů a vytvoří nám pěkný střed.


Jakmile máme nastříháno, začneme skládat jednotlivé strany (viz. ukázkové foto). Strany se skládaní ob jeden cíp.
Vezmeme špendlík a hvězdičku, ve středu hvězdičku propíchneme a jednotlivé cípy napícháváme pod ni. Až máme vše připevněné na špendlíku, protáhneme jej středem větrníku, který jsme si vyznačili dříve. Za takto seskládaný větrníček navlékneme na jehlu korálek, který tvoří mezeru mezi větrníčkem a tyčkou tak, aby se umožnilo točení větrníku. Protáhneme jehlu otvorem v tyčce a jehlu pomocí kleštiček zahneme směrem dolů.

Připravíme si drátek, asi 15-20 cm dlouhý a začneme omotávat zahlý konec jehly tak, aby se o něj nikdo nepíchl. Já jsem pro jistotu ještě přidala izolepu, abych opravdu zajistila, aby se o konec jehly nikdo nezranil.

Výsledek vypadá takto. (Prosím omluvte zhoršenou kvalitu fotek, ale fotila jsem bohužel jen na mobil).

Větrníčky udělaly velkou radost. Tak Vám přeji pohodové tvoření a velkou radost z Vašeho výrobku:)

Všechny potřebné matriály k výrobě najdete také v našem obchůdku na adrese www.vsechnokram.cz
                                                                                                za tým Všechnokrámu Pavla

Žádné komentáře:

Okomentovat